HÜSEYİN & ÖZCAN WEB SİTESİ FORUMU
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ÖSS Nedir ?

ÖSS Nedir ? Empty ÖSS Nedir ?

Mesaj  ÖzCaN Ptsi Eyl. 15, 2008 12:57 pm

ÖSS Nedir?
Her öğretim yılı için yüksek öğretim programlarına alınacak öğrencilerin seçimi ve tercihlerine göre yerleştirilmeleri Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından uygulanacak olan merkezi bir sınav ve yerleştirme sistemidir. Bu sistemde genel olarak uygulanacak ÖSS'ye ek olarak Yabancı Dil Sınavı da (YDS) uygulanır. ÖSS'den ayrı bir günde yapılan bu sınava sadece dil puanı ile öğrenci alan yüksek öğretim programlarına girmek isteyen adaylar katılır.

ÖSS'NİN KAPSAMI NEDİR?
ÖSS'ye giren bütün adaylara sözel ve sayısal bölümlerden oluşan bir test uygulanır.
Sözel Bölüm olarak adlandırılan 1. Bölümde, adayların Türkçe'yi kullanma güçleri ile Sosyal Bilimlerdeki temel kavram ve ilkelerle düşünme becerilerini yoklayan sorular bulunur.
Sayısal Bölüm olarak adlandırılan 2. Bölümde ise adayların Matematiksel ilişkilerden yararlanma güçleri ile Fen Bilimlerindeki temel kavram ve ilkelerle düşünme becerilerini yoklayan sorular bulunur.
ÖzCaN
ÖzCaN

http://www.bykurshun.tr.gg/

- Similar topics